Matte oppervlakken zijn trendy en modern, en zien er elegant uit. Het nadeel? Ze zijn doorgaans erg kwetsbaar – voor je het weet zitten er vingerafdrukken, glanzende plekken of flinke krassen op. Met ADLER NXT is dat nu verleden tijd. De unieke, nieuwe technologie van de Oostenrijkse verf- en lakproducent ADLER zorgt voor robuuste en bestendige matte oppervlakken – en dat zonder complexe systeemtechnologie. De foto’s zijn van boven naar beneden van Kettnaker, Adler en Studio Kevin Weiss.
Keukenfrontjes in mat antraciet, het dressoir in fluweelzachte pasteltinten en de kledingkast in de slaapkamer in elegant wit: matte oppervlakken zien er prachtig uit – zo lang ze maar regelmatig worden onderhouden. Doe je dat niet, verschijnen er al snel gebruikssporen: zichtbare vingerafdrukken, ongewenst glanzende plekken, oppervlakkige krassen en vlekken die op een matte ondergrond extra opvallen. Een aantal industriële producenten gebruikt daarom de Excimer-technologie, waarmee matte oppervlakken kunnen worden gerealiseerd die ook extreem goed bestand zijn tegen invloeden van buitenaf. Nadeel is dat deze technologie gepaard gaat met hoge investeringen – en daarom is dit voor veel verwerkers geen optie. De NXT-technologie van ADLER is voor hen een uitkomst.
Leon Cremers, directeur van ADLER Benelux in Heeze, legt uit: “Voor een matte laklaag gebruik je normaal gesproken matteringsmiddelen, die een micro-ruwe structuur vormen. Deze weerkaatst het licht diffuus en lijkt daardoor mat. Helaas zijn deze middelen vaak heel gevoelig: bij extreem matte oppervlakken is contact met een vingernagel al genoeg om de ruwe structuur glad te strijken, zodat het oppervlak gaat glanzen.“ Voor ADLER NXT heeft het bedrijf nu een nieuwe grondstoftechnologie ontwikkeld. Het is gelukt om de lak een zachte, afgeronde microstructuur te geven, die er extreem mat uitziet – maar niet gevoelig is. “Daardoor kun je gewoon met je handen en nagels over het oppervlak gaan zonder dat er glanzende plekken of vingerafdrukken achterblijven. De matte oppervlakken die hiermee worden gecreëerd zijn wat betreft krasbestendigheid en glansgedrag net zo goed als een Excimercoating, maar zijn een stuk voordeliger te realiseren”, aldus Cremers.
De twee populairste watergedragen meubellakken van ADLER zijn voorzien van de nieuwe NXT-formule. Voor meubelmakers en timmerfabrikanten is de 4in1-lak Bluefin Pigmores NXT een geschikte optie. Deze emissiearme 2K-lak is ideaal voor gebruik op lakdraagfolie, heeft een zeer goede chemische en mechanische bestendigheid en is verkrijgbaar in alle kleuren van de regenboog. Voor industrieel gebruik is er de 2K-UV-lak Pigmolux HQ NXT. Dit product is prettig in gebruik en heeft een hoge bestendigheid. Beide lakken zorgen voor een extreem mat oppervlak dat niet ongewenst gaat glanzen, een hoge krasbestendigheid heeft en prettig aanvoelt. Een spectaculaire lakinnovatie van de R&D-afdeling van ADLER, aldus Cremers: “Een zeer mat oppervlak dat goed bestand is tegen krassen was voorheen alleen haalbaar met de Excimer-technologie. Met ADLER NXT is deze oppervlaktekwaliteit nu voor al onze klanten binnen handbereik!”