ERCO is vanaf nu de vaste lichtpartner van Art Basel. De editie van deze kunstbeurs in Basel (in juni) is het startschot van deze samenwerking. De Duitse fabrikant verzorgt de lichtinstallatie van deze wereldberoemde kunstbeurs en heeft hiervoor een speciale oplossing ontworpen die ook gebruikt gaat worden bij de edities buiten Zwitserland van Art Basel.

“Voor een project van deze omvang zochten we een partner die in staat is om de hoogste standaard in lichtkwaliteit te combineren met de operationele eisen voor een evenement dat de hele wereld over reist: , zo zegt Jessica Gauvin, managing director van Expomobilia, de stand bouwers van Art Basel. “ERCO overtuigde ons niet alleen op technisch gebied, maar dacht mee over het proces vanaf het begin.”

Bij kunstbeurzen speelt verlichting een beslissende rol in hoe kunstwerken worden gezien, letterlijk en figuurlijk. Het trekt aandacht, ondersteunt de ruimtelijke ervaring en is van invloed op hoe kleuren, materialen en oppervlakken ogen. Met name in de context van verkopende galeries zijn de eisen buitengewoon hoog: exposities wisselen vaak, presentaties moeten flexibel zijn terwijl de hoogste kwaliteit in verlichting een constant gegeven moet zijn. ERCO heeft naar eigen zeggen tientallen jaren ervaring op dit gebied met verlichting in galeries, musea en culturele instellingen over de gehele wereld. De combinatie van precieze optiek, flexibele lichtverdeling en grote doelmatigheid zit in het hart van de fabrikant.

De eisen van Art Basel gaan verder dan het doorsnee verlichten van tentoonstellingen. De infrastructuur moet betrouwbaar opereren in verschillende locaties over de gehele wereld, waarbij een snelle installatie en bestand zijn tegen internationaal transport leidend zijn.Samen met Expomobilia heeft ERCO een modulair systeem bedacht met spotlights met verwisselbare lenzen en duurzame LED technologie. Speciale flight cases voor het transport van de verlichting horen hier ook bij. “Art Basel is geen statisch evenement maar een globaal platform”, aldus Jessica Gauvin. “De oplossing moest dus flexibel, robuust en doelmatig zijn.”

Duurzaamheid speelde ook een rol bij de ontwikkeling van het nieuwe systeem. De armaturen zijn ontworpen voor gebruik over een zeer lange periode van meer dan 20 jaar en voor meerdere edities van de beurs. “ERCO volgt een benadering die niet alleen de nadruk legt op energiebesparing maar ook op een hoge effectiviteit in het richten van van het licht met een minimum aan strooilicht. Het precies aanlichten van de kunstwerken moet zorgen voor het meest doelmatige gebruik, voor een besparing. Het terugdringen van onze ecologische voetstap is een belangrijk onderdeel van onze duurzaamheidsstrategie”, zegt Lea Matern, Sustainability Manager van de MCH Group, waar Art Basel onder valt.

ERCO is dus een expert op dit gebied en laat dit zien in een speciale gids, de “Guide to Lighting Design for Art Galleries” , de fabrikant zal het werk voor Art Basel ook documenteren als een case study met inzichten in alle aspecten van het samenwerken met een dergelijke partner. Op de site van ERCO zijn ook planning tools en een downloadbaar document over het verlichten van galeries te vinden.