Het toenemende aantal faillissementen zorgt op dit moment nog niet voor een grote toename van de leegstand in de gemiddelde Nederlandse winkelstraat. Dat merkt makelaarsorganisatie NVM op, die ziet dat populaire locaties in winkelgebieden snel weer in gebruik worden genomen.
Sinds begin dit jaar is het aantal leegstaande winkels met slechts 600 panden gestegen, tot 13.600 winkelpanden in totaal, zo stelt de NVM. Dit komt volgens de makelaarsorganisatie overeen met een leegstand van 7,3 procent, vergeleken met 6,9 procent eerder dit jaar. Makelaars hadden in het derde kwartaal van dit jaar bijna 1,4 miljoen vierkante meter aan winkelruimte te koop of te huur staan. Dat is 5,5 procent meer dan in dezelfde periode in 2023.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) rapporteerde onlangs opmerkelijk genoeg een forse toename van het aantal faillissementen in de retailbranche. In het eerde kwartaal van dit jaar gingen 110 bedrijven in de detailhandel failliet, waaronder bijvoorbeeld Bristol, Game Mania en de Nederlandse tak van Esprit. In dezelfde periode in 2023 werden 75 faillissementen uitgesproken. Onlangs is daar ook Blokker bij gekomen, dat bijna vierhonderd winkels telde. Makelaars hebben toch de indruk dat de markt voor winkelvastgoed zich langzaam aan het herstellen is, ondanks dat de investeringen van beleggers nog beperkt zijn. Dat herstel wordt toegeschreven aan de renteverlagingen door de Europese Centrale Bank (ECB). “Hierdoor wordt de financiering aantrekkelijker voor investeerders en zijn er minder problemen met herfinanciering van vastgoed”, aldus Irene Flotman, voorzitter van NVM Business.
In de eerste drie kwartalen van dit jaar stegen de winkelhuurprijzen met gemiddeld 4 procent aldus de NVM. Dit is met name omdat in populaire winkelstraten meer winkels zijn verhuurd. De NVM ziet in binnensteden ook een verschuiving naar meer horeca en cultuur in winkelgebieden. Sluit een winkel dan komt er op diezelfde plek vervolgens bijvoorbeeld een restaurant. Een positief signaal, zo zegt de NVM, want op die manier kan winkelend publiek langer in een straat verblijven, wat weer gunstig is voor het hele winkelgebied.
De NVM ziet tegelijkertijd dat er meer variatie ontstaat in de gemiddelde winkelstraat door de toename van bijvoorbeeld kappers, tattooshops en schoonheidssalons. Dit geldt ook voor winkels met vintage kleding.