HET PROJECT
Hoofdkantoor van Haskoning in Delft, voormalige faculteits- gebouwen uit 1912

Een project met een redelijk lange adem, zo kan het interieurontwerp voor het nieuwe hoofdkantoor van Haskoning in Delft worden omschreven. Het samenvoegen van de Haagse en Rotterdamse vestigingen van het ingenieursbureau in een dubbele carré van een voormalig faculteitsgebouw van de Technische Universiteit Delft (toenmalige Technische Hogeschool) startte al enkele jaren geleden. Fokkema & Partners Architecten werd vanaf 2021 betrokken bij het interieurontwerp voor wat ooit diende als de faculteit Mijnbouwkunde. Het resultaat is geslaagd in het brengen van eenheid in en tussen de gebouwdelen, met oog voor historische details en de toevoeging van een eigen identiteit. Tekst Ingmar van der Hoek
De faculteit mijnbouwkunde had aan het begin van de 20 eeuw vier hoogleraren, die allemaal een eigen deel van het gebouw mochten ontwerpen als huisvesting van deze afdeling. Dit leverde in 1912 een dubbele carré van gebouwen op in verschillende afmetingen, bouwstijlen en toegepaste materialen. Toen Haskoning deze locatie in 2021 uitkoos voor het nieuwe hoofdkwartier vormde het aanbrengen van eenheid tussen deze uiteenlopende gebouwen (die in een vierkant aan een binnenplaats zijn gebouwd) een extra uitdaging. Architect Diederik Fokkema (Fokkema & Partners Architecten): “De opdrachtgever is een ingenieursbureau in alle facetten: men is gewend om alle onderdelen van een project zelf uit te werken en op te lossen, op een zeer functionele en efficiënte wijze. Het samenbrengen van het interieur van deze bestaande gebouwen en de herinrichting van de binnenplaats was een creatieve opgave waarvoor ons bureau pas in een later stadium werd benaderd.”

‘WE HEBBEN EEN VERHAALLIJN ONTWIKKELD DIE VAN HET VERLEDEN VIA HET HEDEN NAAR DE TOEKOMST LOOPT, ZOWEL IN KLEUR- EN MATERIAALGEBRUIK ALS IN HET CREËREN VAN EEN HERKENBARE IDENTITEIT VAN HET INTERIEUR’
OORSPRONKELIJKE STRUCTUUR BEHOUDEN
De open binnenplaats werd door Haskoning in samenwerking met restauratiearchitecten Braaksma & Roos uit Den Haag overkapt om te voldoen aan de voorwaarden voor klimaatbeheersing en energiebesparing van de Parijs- Akkoorden. Dit is het tweede Rijksmonument in Nederland dat aan deze eisen voldoet. Tegelijkertijd hebben de vier gebouwen een monumentale status en keek de RCE (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) mee over de schouder: de oorspronkelijke structuur van de gebouwen moest behouden blijven. De oplossing lag in het hoger tillen en plaatsen van de transparante overkapping waardoor de daken en buitengevels volledig zichtbaar bleven. Bij de herinrichting met de beide atria konden de oorspronkelijke bomen helaas niet behouden blijven. “De bomen zorgden voor een visuele tussenschaal. Wij hebben moderne, visueel uitgesproken follies als werkplek en overlegruimte gecreëerd uit circulaire materialen zoals hout en metaal, als een nieuwe tussenschaal, en ook nieuwe groenbeplanting in de vaste grond laten plaatsen.”

‘DE GRAFISCHE AFBEELDINGEN IN DE VERSCHILLENDE (WERK)RUIMTEN, ZOALS EEN LANDMETING TEKENING, ZIJN ZO AANGEBRACHT DAT DEZE LIJKEN TE ZWEVEN VOOR DE WAND’
SYMBIOSE VAN VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST
De opdrachtgever had zeker oog voor het verleden van de faculteit, en verlangde van Fokkema & Partners een symbiose van verleden en toekomst bij het ontwerpen van een rode draad in het interieur van het gebouw. “We hebben een verhaallijn ontwikkeld die van het verleden via het heden naar de toekomst loopt, zowel in kleur- en materiaalgebruik als in het creëren van een herkenbare identiteit van het interieur.” Het bureau heeft sommige historische elementen en ruimten in stijl en kleur lichter gemaakt (zoals sommige trappenhuizen, glas in lood ramen en vergaderzalen) en andere elementen teruggehaald en aangepast in heldere kleuren (zoals lambrisering op de gangen). Beide atria hebben een eigen functie gekregen. Een centrale koffiebar met een opvallende verlichting in het Connect atrium zorgt voor een gastvrije, informele sfeer die past bij spontane ontmoetingen en gesprekken.
Dit atrium heeft ook het restaurant waar medewerkers en bezoekers gezond kunnen eten in een inspirerende omgeving. Het andere atrium, Collaborate, is ontworpen voor teamwork in een constructieve omgeving. De flexibele werkplekken, vergaderruimten en presentatiezones passen ook weer bij het DNA van de opdrachtgever. Fokkema & Partners ontdekten tijdens onderzoek in de archieven van de faculteit en onderzoek ter plekke diverse originele decoratieve elementen, zoals het oude behang en de lambrisering. De oranje/gele stippen die nu de bewegwijzering aangeven komen voort uit een dergelijke historische vondst.

AFBEELDINGEN DIE LIJKEN TE ZWEVEN
Een voorbeeld van het vinden van een symbiose tussen verleden en toekomst is de retro futuristische receptiebalie: een 3D geprint meubel uit gerecycled plastic. “Een dergelijk object ontwerpen en uitvoeren is vrij eenvoudig op projectniveau, maar als bureau willen we verschillende schalen raken: het moet passen binnen het totale idee van de verlangde symbiose. Van de atria tot de kleurrijke bewegwijzering in de gebouwen, van het terugbrengen van de lambrisering tot het kleuren van de vloeren en plafonds: alle aanpassingen tonen een verband tussen de historie en de toekomst.” Als bewegwijzering werd dus gekozen voor een combinatie van stippen en pictogrammen als grafische elementen: een beeldtaal die past bij de identiteit van de opdrachtgever en ook bij de historie van de locatie. De grafische afbeeldingen in de verschillende (werk)ruimten, zoals een landmeting tekening, zijn zo aangebracht dat deze lijken te zweven voor de wand. In sommige situaties werden de kleuren van de deuren van een ruimte en de wandafbeeldingen (zoals een plattegrond van het desbetreffende gebouw) op elkaar afgestemd. Dit zorgt voor een visuele eenheid en overzichtelijkheid die ook weer past bij het karakter van het ingenieursbureau.
“We staan als bureau bekend om ons kleurgebruik en hebben hier een modern kleuren- palet ontwikkeld, zonder het historische kleurgebruik uit het oog te verliezen.” Een andere opvallende toevoeging zijn de gestapelde, bestaande kastelementen in de bibliotheek. Deze elementen zijn circulair ingezet en als een Tetris- figuur aan de wanden aangebracht, deels opgevuld met uitneembare poefjes in de vakken. In overleg met de opdrachtgever werd naar al het aanwezige meubilair gekeken of dit zoveel mogelijk behouden kon blijven in het kader van duurzaamheid en circulariteit. Praktisch al het meubilair is circulair ingezet en tot een nieuwe eenheid gesmeed. Ook opvallend zijn de geperforeerde metalen plafondplaten die in een warme kleur corresponderen met de (nieuwe) lopers op de (oorspronkelijke) terrazzo vloeren. Deze plafondplaten en de lopers zorgen voor een verbeterde akoestiek op de gangen en ogen fris en kleurrijk.

‘PRAKTISCH AL HET MEUBILAIR IS CIRCULAIR INGEZET EN TOT EEN NIEUWE EENHEID GESMEED’
EEN PLEZIERIGE EN GOEDE WERKOMGEVING
De opdrachtgever heeft veel onderzoek gedaan naar de randvoorwaarden voor het gebruik van de nieuwe huisvesting: welke medewerkers zijn wanneer aanwezig op welke plek in de gebouwen? “Wij hebben ons ontwerp aangepast aan de resultaten van dit onderzoek en het interieur zo flexibel mogelijk gemaakt.” Er waren in de vier jaar tijd die het project uiteindelijk in beslag nam diverse uitdagingen die overwonnen moesten worden, zoals eerdere toepassing van asbestmateriaal en verf dat chroom-6 bevatte. Daar werden uiteindelijk oplossingen voor gevonden.” Ook de eerdere aanname dat een deel van de gebouwen nog onderverhuurd zou moeten worden veranderde na de verhuizingen vanuit Rotterdam en Den Haag: alle beschikbare ruimte was nodig.
Dit zorgde voor een dynamiek in het ontwerpen, aanpassen en uitvoeren van het interieurontwerp, maar Fokkema is zeer tevreden over het eindresultaat: “De aanzuigende werking als een plezierige en goede werkomgeving, post-pandemie, is hier significant toegenomen. Een kantoor moet een ruimte zijn die mensen samenbrengt. De cultuur van een organisatie smeed je met elkaar in een goede kantooromgeving, dat is onbetaalbaar. We zijn als bureau bij dit project misschien niet vanaf het allereerste begin betrokken geweest, wat doorgaans wel het geval is, maar we hebben er een totaalbeeld met een herkenbare identiteit van weten te maken.” Met de storytelling van verleden, heden en toekomst als rode draad, met de nadruk op circulair materiaalgebruik en met een dynamische, energievolle uitstraling als resultaat.


‘EEN KANTOOR MOET EEN RUIMTE ZIJN DIE MENSEN SAMENBRENGT. DE CULTUUR VAN EEN ORGANISATIE SMEED JE MET ELKAAR IN EEN GOEDE KANTOOROMGEVING, DAT IS ONBETAALBAAR’
Copyright
© 2026 Business Content Media Den Haag. Niets uit dit artikel of deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt door middel van druk, fotokopie, microfilm, elektronisch, op geluidsband of op welke andere wijze dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever Business Content Media/Vakblad Interior Business magazine.
Dit artikel is verschenen in Vakblad Interior Business Magazine. Nog geen abonnement of wilt u een abonnement cadeau geven? Mail naar linda@businesscontentmedia.nl voor de meest recente aanbieding

