Na 4 dagen beurzen sluit Heimtextil 2026 in Frankfurt af met een aantal van meer dan 48.000 bezoekers. Organisator Messe Frankfurt ziet hierin opnieuw de bevestiging van de relevantie van deze vakbeurs voor textiel in de breedste zin van het woord: van gordijnstof tot bed textiel en van badhanddoek tot vloerkleed.

Met 148 deelnemende landen en, volgens Messe Frankfurt, een duidelijke stijging in de kwaliteit van de bezoekers (nog meer beslissers bij het inkopen) stond deze editie model voor stabiliteit en betrouwbaarheid in roerige tijden. Er deden 3.000 exposanten mee deze keer en hier kwamen dus meer dan 48.000 bezoekers op af. Met als motto Lead the Change ging het op de beurs over de dynamiek van de markt, de invloed van AI en nieuwe kansen op business. De focus lag op een vernieuwende kijk op design, talenten met visie, functioneel textiel en nieuwe hospitality concepten. Volgens de organisatie was er in de hallen een voelbare sfeer van vertrouwen en een sterk geloof in Heimtextil als internationaal platform voor de textielindustrie.

De cijfers van deelnemers en bezoekers zijn stabiel gebleven, ondanks geopolitieke spanningen, tegenvallende economische resultaten over het afgelopen jaar en veranderde gevoelens bij consumenten (lees: gebrek aan vertrouwen en dus aan kooplust). “Heftige handelstarieven en geopolitieke onzekerheid zorgen voor veranderingen in global sourcing en handelsstructuren. Tegelijkertijd neemt het belang van markten in de ASEAN landen en Europa toe. De behoefte aan transparantie in de markt en betrouwbare partners plus het vinden van nieuwe business kansen groeit. Daarom en juist nu is Heimtextil een betrouwbaar platform, onmisbaar voor de textielindustrie”, aldus Detlef Braun, Lid van de Raad van Bestuur van Messe Frankfurt.
Dat de beurs een internationaal karakter en internationale aantrekkingskracht bezit is ontegenzeggelijk. Slechts 4 procent van de exposanten komt uit thuisland Duitsland. De top tien van landen met deelnemende bedrijven bevat de bekende namen: China, India, Turkije, Pakistan, maar ook Italianen, Spanjaarden, Nederlanders en Britten deden mee. Wat betreft de bezoekers, deze kwamen uit dezelfde landen met een percentage van 86 procent van buiten Duitsland. Denk hierbij aan Amerikanen, Zwitsers, Denen, Finnen en zelfs bezoekers uit Peru. Bijna 80 procent van de bezoekers was bevoegd om inkoopbeslissingen te nemen en dit is een hoger percentage dan ooit. Er liepen inkopers rond van grote organisaties, zoals Harrods, IKEA, Marriott Hotels, Sainsbury’s en XXXLutz. Bijna 70 procent van de bezoekers was er ook bij in 2025 en volgens de uitgevoerde onderzoeken tijdens de beurs was het overgrote deel van de bezoekers en de deelnemers tevreden, zo luidt het officieel.

De trendpresentatie Craft is a Verb (hierboven) waarbij AI werd gekoppeld aan ambacht en de installatie among-all van Patricia Urquiola (hieronder) waarbij AI, duurzaamheid en innovatie werden gecombineerd waren volgens Heimtextil sterke onderdelen die helpen bij het maken van keuzes en het creatieve karakter van de beurs onderstrepen. Hierover verschillen de meningen, maar een functie van dit soort uitingen is ook het op gang brengen van discussie. Er was ruimte voor talenten met hun visie op duurzaamheid, creativiteit en ontwerpen die gereed zijn voor productie.

Textiel voor projecttoepassingen moet steeds functioneler worden en deze boodschap werd uitgedragen door de exposanten tijdens deze editie. Voor volgend jaar wordt de contractmarkt nog nadrukkelijker opgezocht als doelgroep door de beurs en het initiatief HINT (Hospitality Interiors Europe) haakt hier op in. Een compacte lounge kondigde dit initiatief alvast aan. De beurs laat zich erop voorstaan op de meeste uitdagingen in de huidige markt een oplossing aan te dragen, van AI als hulpmiddel voor design en handelsmogelijkheden tot het nog intensiever internationaal samenwerken in de projectmarkt. De beurs hoopt op een blijvende aantrekkingskracht op retailers en vooral op architecten, projectontwikkelaars en hospitality professionals. AI gaat voor iedereen in de industrie een structurele, positieve rol spelen: “AI is al een deel van de economische realiteit; als creatieve partner voor design concepten en visualisatie van materialen, voor het verkrijgen van data, workflow overzicht en het persoonlijk verbinden van klanten aan een merk. Ons doel als beurs is om deze toepassingen tastbaar te maken en toepasbaar te maken voor de industrie”, zo belooft Olaf Schmidt, Vice President Textiles & Textile Technologies van Messe Frankfurt. Hij ziet Heimtextil 2026 dan ook als een geslaagde aanloop naar dit proces.

Een verslag van deze beurs met persoonlijke observaties leest u in de komende uitgave van Interior Business Magazine.
Heimtextil 2027 is van 12 tot en met 15 januari in Frankfurt.
