Steeds meer jongvolwassenen eten niet aan tafel, maar op de bank voor de televisie. Dat blijkt uit een representatief onderzoek onder 1.030 Nederlanders. 43 procent van de 18- tot 29-jarigen eet meerdere keren per week op de bank en ruim de helft daarvan doet dat zelfs dagelijks. Daarmee is de bank voor jongeren uitgegroeid tot de standaard eetplek – vaak met een scherm binnen handbereik.

Volgens Zitmaxx Wonen, dat het onderzoek liet uitvoeren, sluit dit aan bij een bredere woon- en leefstijltrend. “Voor veel jongeren is eten geen op zichzelf staand moment meer”, zegt directeur Ewout Pijl. “Het wordt gecombineerd met ontspanning. De bank voelt comfortabeler en een serie of video staat binnen één klik aan. Daardoor verliest de eettafel wel zijn functie van plek om de dag door te nemen.”

Bij 70-plussers eet slechts 17 procent dagelijks op de bank. Ook in gezinnen met thuiswonende kinderen blijft de eettafel vaker de norm: een kleine 10 procent van deze huishoudens eet dagelijks op de bank, tegenover ruim 22 procent van de huishoudens zonder kinderen. Sinds thuiswerken breder is ingeburgerd, wordt de eettafel in veel huishoudens gebruikt als werkplek. Jongeren wonen gemiddeld kleiner en hebben daardoor minder vaak een aparte kamer om in te richten als kantoor. De eettafel ligt daardoor sneller vol met laptops en papieren, of voelt minder als een plek om te ontspannen. “Als je daar de hele dag hebt gewerkt, is de keuze om op de bank te eten snel gemaakt”, zegt Pijl. “Het is in veel gevallen dus vermoedelijk ook gewoon een praktische keuze.”

Het onderzoek is uitgevoerd onder 1.030 Nederlanders van 18 jaar en ouder. De steekproef is representatief naar geslacht, leeftijd en provincie.