Vorig jaar vierde hip hop zijn 50e verjaardag als muziekstroming en jongerencultuur. De breakdancers van toen zijn wellicht de miljonairs op leeftijd van nu en voor deze groep hebben ontwerper Ferruccio Laviani en meubelfabrikant Fratelli Boffi de ladekast op poten Gigi XVI Hip-hop bedacht. Is het ironie of serieus bedoeld? Bij Italianen weet je het nooit.

Gedurende de afgelopen jaren heeft de samenwerking tussen de ontwerper en de fabrikant zich ontwikkeld tot een voortdurende design dialoog, als een laboratorium voor hedendaags meubilair. Altijd met een combinatie van traditioneel ambacht en een vette knipoog, verfijnd en excentriek. Zo omschrijft de fabrikant het proces, dus toch ironie?

“Via het constant herinterpreteren van klassieke stijlelementen wordt traditie een open veld voor experimenteerdrift, waar materialen, technieken en decoratief repertoire een expressieve vrijheid krijgen en toch formeel ogen.” Dus toch serieus bedoeld? “In deze context is de Gigi XVI Hip-hop ladekast bedoeld die tijdens de Milan Design Week wordt gepresenteerd. Het ziet eruit als een Louis XVI ladekast met traditionele inlegtechniek maar op een hedendaagse manier.” Behoorlijk serieus bedoeld (en waarschijnlijk ook geprijsd).
De houten structuur heeft een massief frame en inlegwerk uit fineer van verschillende houtsoorten en metalen elementen. Een techniek die past bij meubilair uit de late 18e eeuw. “Dit project is geboren uit een natuurlijke ontwikkeling van het onderzoek naar klassiek meubilair van Fratelli Boffi en het expressieve gebruik van hout. Het vertrekpunt is een klassiek stuk uit Lombardije: een Louis XVI ladekast in de traditie van Giuseppe Maggiolini, maar met nieuw inlegwerk. De klassieke decoratie is vervangen door moderne patronen waarbij het ambacht en het gedetailleerde inleggen nog steeds zichtbaar zijn”, aldus de ontwerper.

Dus zien we zeer gedetailleerde hip hop symbolen: koptelefoons en earbuds, microfoons, cassette tapes en kabels in een kluwen, audiosymbolen en zelfs basketballen, op dezelfde manier waarop bij klassieke voorbeelden planten en dieren afgebeeld zouden worden. De afwerking laat de houttekening mooi naar boven komen en de bovenkant is uiteraard een DJ deck met twee draaitafels (maar waar is het vinyl?) en volume/pitch schuiven en knoppen. Traditioneel kasten maken met een opzettelijk negeren van decoratieve tradities, aldus Fratelli Boffi. Dus het zit er tussenin: zeer serieus vakwerk met een ironisch bedoelde uitstraling. Is hip hop als stroming dan ironisch bedoeld? Dat is een andere discussie. “Met de Gigi XVI Hip-hop zorgt het inlegwerk niet voor versplintering maar reorganiseert het een oude vormtaal met nieuwe symbolen zonder de formele strengheid te verliezen.” Zoals gezegd, bij Italianen weet je nooit precies hoe ze iets bedoelen. Doet u mij er in ieder geval maar een stuk of drie.
