De aankomende NAVO-top eind juni bezorgt ondernemers in Zuid-Holland grote omzetproblemen. Nu al blijven bezoekers weg uit Den Haag. INretail roept op om ondernemers die hun omzet zien kelderen te steunen met een forfaitaire regeling die snel uitvoerbaar is, voorspelbaar qua kosten en een rechtvaardig signaal afgeeft. Ook moet na de NAVO-top een publiekscampagne de bezoekersaantallen weer een impuls geven.

Ondernemers betalen prijs
Ondernemers constateren nu al minder bezoekers en omzet in Den Haag, zoals in de buurt van het World Forum en op de Frederik Hendriklaan. Oproepen om vanwege de aanloop naar de top de stad te mijden en ook de verscherpte toegangsmaatregelen doen hun werk. Ondernemers betalen de prijs en zien omzetten kelderen. Dat staat ook ondernemers te wachten in gemeenten waar veiligheidsmaatregelen genomen worden voor delegaties die daar zullen verblijven tijdens de top en langs de A44 die afgesloten wordt.

Snel ingrijpen
Brancheorganisatie Koninklijke INretail vindt dat gemeenten snel in moeten grijpen met een forfaitaire regeling en een toegankelijker schadecompensatieregeling die bovendien sneller afgehandeld moet worden. Ondernemers ontvangen via de regeling dan een vast bedrag dat oploopt bij zwaardere en langduriger hinder. Dit is praktisch, rechtvaardig en maatschappelijk verdedigbaar. De overheid kan zo duidelijk maken dat nationale veiligheid niet ten koste hoeft te gaan van lokale ondernemers.

Met de ervaring van de Nucleaire Top in 2014 in gedachten, toen ondernemers verzandden in trage en juridisch complexe nadeelcompensatieprocessen, doet INretail nu deze oproep.

Doorlopende kosten
“De boodschap om Den Haag en omgeving te mijden, werkt in de praktijk als ontmoedigingsbeleid voor het bezoeken van winkels. De kosten die je via je omzet moet terugverdienen, lopen iedere dag wel gewoon door. Ondernemers die dag in, dag uit bijdragen aan de levendigheid van Den Haag komen dan in de problemen,” aldus Jan Meerman, algemeen directeur van INretail.

Publiekcampagne
INretail wil ook een gerichte publiekscampagne na afloop van de top. Daarmee kan het vertrouwen van het publiek in de bereikbaarheid van de stad terugkeren. Meerman: “De NAVO top vraagt om bijzondere maatregelen, maar we spreken het stadsbestuur en aanpalende gemeenten ook aan haar verantwoordelijkheid om snelle en daadkrachtige maatregelen te nemen die gedupeerde ondernemers helpen.”